NIEZWYKŁY POWRÓT NA ŚCIEŻKI HISTORII

Igor Zieliński
Małgorzata Gaweł Wachnik

Klasa VII a ze SP nr 1 w Warce przygotowała wieczorek poetycki, aby uczcić 100- ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tę uroczystość zaproszono p. Kazimierza Ceglińskiego - Honorowego Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Warce. Organizatorzy zadbali o wystrój sali w barwach biało - czerwonych, a także przygotowany poczęstunek wplatał się w koloryt, a podniosły nastrój podkreślały płonące biało- czerwone świece.

Uczniowie recytowali wiersz o tematyce niepodległościowej, a następnie wszyscy zaśpiewali pieśni patriotyczne, z przygotowanych przez uczniów, specjalnie na tę okazję, śpiewników. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna, przygotowana przez Mateusza Szumigaja - ucznia klasy VII a, w której zawarł on przekrój wydarzeń historycznych od czasów zaborów przez powstania i zrywy niepodległościowe, które ostatecznie doprowadziły do wskrzeszenia Rzeczypospolitej Polskiej. Zebrani nagrodzili gromkimi brawami wszystkich wykonawców.

Następnie p. K. Ceglinski opowiedział uczniom o edukacji młodzieży w czasie II wojny światowej, a także o pierwszych dniach wojennej pożogi i atakach lotniczych na Grójec. Podkreślił, jak ważna jest znajomość historii, nawet tej lokalnej dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych Polaków. Organizatorzy poprosili p. K. Ceglińskiego o autografy na przygotowanych śpiewnikach, a na koniec podziękowali mu za przybycie, wręczając kwiaty.

Takie spotkania charakteryzują się edukacyjnymi wartościami, szczególnie kształtowanie świadomości przynależności do kraju i uczą dumy narodowej. Warto również uczyć się historii od naocznych świadków, jak p. K. Cegliński.

linia

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

linia

foto

linia

Wybrane wydarzenia