WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZKIEJ I CZECH

Beata Krawczyk
Mikołaj Wrzesiński VIB

14 maja 2018 roku w poniedziałkowy poranek uczniowie klas VIb, VIc i VIIa wraz z opiekunkami: panią Beatą Krawczyk, Agnieszką Skrzypczak, Magdaleną Wąsik i Beatą Szymańską zebrali się na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Warce, aby stamtąd wyruszyć na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Czech.
      Pierwszy dzień wycieczki upłynął pod znakiem wielogodzinnej podróży. Jednak w drodze do Długopola Zdrój uczniowie zatrzymali się w Zamku w Mosznej. Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Po zapoznaniu się z historią budowli i obejrzeniu jej cudownych komnat uczniowie ruszyli w dalszą drogę, zaś wieczorną porą dojechali do Długopola.
      Wtorek był pierwszym dniem w Czechach. Uczestnicy wycieczki najpierw udali się do Dolnej Morawy, gdzie niektórzy zaznali strachu przy spacerze po niewiarygodnie wysokiej konstrukcji. Jak się okazało Ścieżka w Obłokach potrafi odebrać spokój nawet najbardziej odważnym. Po pełnym wrażeń przejściu wycieczka wróciła do Długopola Zdrój na obiadokolację. Po niedługim odpoczynku uczniowie zaczęli przygotowywać się na jeszcze jedną atrakcję tego dnia. Chodzi oczywiście o dyskotekę. Po wyczerpujących tańcach przyszedł czas na spanie, bowiem należało zregenerować siły na kolejny dzień.
      Środa także była dniem spędzonym w Czechach. Tym razem wycieczka udała się do Adršpachu. Tam znajduje się Skalne Miasto, czyli fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Wszyscy podziwiali skalne formy. Po długim i wyczerpującym spacerze uczestnicy mogli odpocząć podczas rejsu łodzią. I na tym zakończyła się wyprawa do naszych południowych sąsiadów, jednak nie oznacza to wcale końca atrakcji. Po powrocie do Długopola i sycącej obiadokolacji przyszedł czas na chwilę przyjemności w niedaleko położnej kawiarence. Potem wycieczka wróciła do ośrodka.
      Czwarty dzień uczniowie zaczęli od wyjazdu do Kudowy Zdrój, aby zwiedzać tamtejszy skansen. Następnie młodzież oddała się przyjemnej zabawie w Parku Wodnym w Kudowie. Potem wyczerpani uczniowie przejechali do kaplicy czaszek w Czeremnej. Kaplicę zbudował w latach 1776–1804 ksiądz Wacław Tomaszek, z pochodzenia Czech, proboszcz parafii w Czermnej. Ostatni dzień w Długopolu Zdrój wszyscy zakończyli wspaniałą dyskoteką z różnymi konkursami.
      Piąty dzień podróży zaczął się od papugarni we Wrocławiu. Podekscytowana młodzież chętnie karmiła kolorowe ptaki. Po dwóch godzinach zabawy przyszedł czas na udanie się w drogę powrotną. Podczas trasy przewidziano również czas na obiad. Najedzeni uczestnicy wycieczki wyruszyli w dalszą podróż. O godzinie 19:30 wszyscy wrócili pod mury wareckiej szkoły.