PROJEKTY EDUKACYJNE - JĘZYK NIEMIECKI

M. Bucior-Długokęcka

A może tak najmilsi wpadlibyśmy dziś do... Wiednia.

Pod koniec maja jedna z klasopracowni w naszej szkole zamieniła się w zaaranżowaną scenerię biura turystycznego, parkietu tanecznego i wiedeńskiej kawiarni Café Sacher WIEN, gdzie uczniowie klasy 2b, 2c, 2f w obecności zaproszonych gości przedstawiali efekty swojej pracy nad projektami edukacyjnymi: „Mit Deutsch nicht nur nach Deutschland- wir fahren nach Österreich.”, „Wien- die Stadt an der schönen blauen Donau., „Spezialitäten aus Österreich.”
      Prezentację rozpoczęła wizyta dwóch uczniów w polsko- austriackim biurze podróży, w którym uczennice wcielające się w pracownice biura opowiadały o osobliwościach austriackich miast. Zarekomendowały m.in: Innsbruck i Bischofshofen, gdzie nasi skoczkowie Adam Małysz i Kamil Stoch odnosili zwycięstwa, Thal w pobliżu Grazu z muzeum Arnolda Schwarzeneggera, Bad Aussee znane z ludowego Święta Narcyzów, gdzie dziewczyny ubrane w trachty i dirndle wybierają Miss Narcyza, Salzburg w którym muzyka Mozarta rozbrzmiewa na każdym kroku. W tym miejscu prezentacji usłyszeli na żywo fragment „Marsza tureckiego” w wykonaniu jednej z uczennic. Ostatnim polecanym miastem był Wien i to tam udali się nasi turyści. Pracownice biura do prezentacji miast wykorzystały mapy i plakaty wykonane w ramach projektu.
      Podróżnicy mogli obejrzeć prezentację multimedialną o zabytkach Wiednia. Uczeń – przewodnik opowiadał o katedrze św. Szczepana, pałacu Schönbrunn, o Hofburgu, o Staatsoper, i o parku rozrywki- Praterze. Na koniec zachwycili się mistrzowskim pokazem walca wiedeńskiego w wykonaniu uczniowskiej pary.
      Nie zabrakło również kulinarnej degustacji specjałów przygotowanych przez realizatorki projektu: tortu Sachera, ciasta Fale Dunaju, kuleczek Mozarta, oraz sernika wiedeńskiego.
      Dzięki realizacji projektów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o zabytkach Wiednia, o jego zwyczajach i tradycjach. Rozwinęli swoje kompetencje językowe, nauczyli się otwartości na inne kultury oraz współpracy w zespole.
      Wiedeń nie jest już obcy uczniom naszej szkoły.

foto foto