ŻYWA LEKCJA BIOLOGII - "OWADY"

Zbigniew Tomczyk
Eliza Chojecka

27.02. mieliśmy przyjemność gościć panią entomolog oraz jej owadzich towarzyszy, którzy do tej pory kojarzyli się naszym uczniom z "małymi robaczkami". Pomyłka? Zdecydowanie!

Pokaz rozpoczął się od modliszek, najliczniej występujących w strefach tropikalnych, choć modliszkę zwyczajną coraz częściej możemy spotkać również w naszych ogródkach. Kolejne były straszyki, o imponującej długości ponad 10cm. Straszyki potrafią osiągać nawet 60cm długości, jednak jak sugeruje ich nazwa nie należą do walecznych stworzeń. Przypominają części roślin, najczęściej liście i gałązki, dzięki czemu łatwo wtapiają się w otoczenie, a w razie niebezpieczeństwa wchodzą w stan bezruchu. Widzieliśmy też egzotyczne motyle dzienne i nocne o tak pięknych barwach… Trudno było uwierzyć, że są to ćmy!

Niektóre owady są bardzo delikatne, dlatego nie należy ich dotykać. Wyjątkiem pokazu był karaczan madagaskarski, okryty twardym pancerzykiem chitynowym, w dotyku przypominający… kasztan.

Owady to stworzenia, które jednych fascynują, zaś u innych budzą lęk i obrzydzenie. Bez względu na uprzedzenia, dzisiejsza lekcja zakończyła się sukcesem. Niektórzy pokonali wrodzoną niechęć, pozostali zaspokoili ciekawość. Jedno jest pewne – wszyscy świetnie się bawili.

Wybrane wydarzenia