NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Piotr Pietrzak, Eliza Chojecka
Zbigniew Tomczyk

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe obchodzone oficjalnie od 1937 roku dla upamiętnienia powrotu Polski na mapy świata po 123 latach niewoli. W 1945 roku władze komunistyczne zakazały obchodzenia tego święta (ponownie zostało przywrócone dopiero w 1989 roku).

Z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 7a pod kierunkiem p. Doroty Migdalskiej i p. Piotra Pietrzaka przedstawili program artystyczny nawiązujący do burzliwych dziejów naszej Ojczyzny.

Na scenie pojawiła się Polska ubrana w narodowe barwy i koronę, która opowiedziała historię swojego upadku a potem odrodzenia się po I wojnie światowej. Podczas swojego monologu Polska przypomniała m.in. o bohaterach związanych z Warką - Stefanie Czarnieckim i Piotrze Wysockim. Mimo że była spętana łańcuchami i gnębiona, wytrwała i odzyskała wolność. Zaborcy nie mogli pogodzić się z tym, że pomimo tylu lat niewoli i przeróżnych starań (nauka języków obcych, wyjazdy na Syberię) Polska była ciągle nieugięta i zamiast się poddać organizowała powstania oraz przeciwstawiała się wynarodowieniu.

Ostatecznie w 1918 roku odzyskała niepodległość, którą jednak nie cieszyła się zbyt długo... Nadeszła II wojna światowa, a po niej czasy podporządkowania komunistycznej Rosji. Tym razem Polska też wytrwała, wyzwoliła się z łańcuchów niewoli i zaśpiewała symboliczną piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury", która była ostatnim punktem programu przygotowanego przez uczniów.

Szkolnych artystów wspierał chór pod kierunkiem p. Karoliny Nowak a dekoracje przygotowała p. Agnieszka Tomczyk.