MALI DETEKTYWI

Izabela Łuczak

Projekt edukacyjny „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”
Uczniowie klas 1b i 3d w ramach zajęć rozwijających, realizują projekt edukacyjny „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”

Podczas zajęć dzieci poznają w konwencji detektywistycznej tajniki matematyki, przyrody czy informatyki. Dzięki temu starają się rozwijać myślenie analityczne i kreatywne, koncentrację oraz umiejętność współpracy.

W ramach projektu zostało zrealizowanych już kilka ciekawych lekcji. W klasie 1b był to temat „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”. Uczniowie dowiedzieli się na zajęciach jak, kiedy i po co śledczy posługują się techniką daktyloskopii. Poznali także kulisy pracy profesjonalnych ekip dochodzeniowych oraz inne techniki zabezpieczania śladów, które na co dzień stosują detektywi. Uczniowie mieli także okazje samodzielnie zebrać odciski palców.

W klasie 3d jedna z ostatnich lekcji miała temat „Jak przekazać tajną wiadomość?”. Zajęcia rozpoczął pokaz krótkiego filmu edukacyjnego z udziałem naukowca - wprowadził on uczniów w tematykę kodowania informacji, wyjaśnił czym jest szyfrowanie oraz uzmysłowił, jak często jest ono wykorzystywane w codziennym życiu. Druga część lekcji to seria praktycznych ćwiczeń angażujących uwagę uczniów. Uczniowie przećwiczyli umiejętność kodowania i odkodowywania informacji wykorzystując w tym celu jedne z najstarszych systemów szyfrowania: skytale oraz szyfr Cezara.

mali_detektywi3 mali_detektywi5

mali_detektywi1 mali_detektywi2 mali_detektywi4