MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU

Izabela Łuczak

Uczniowie klasy 3d ukończyli drugą część Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa.

W tym module omawianą lekturą była „Zima Muminków” Tove Jansson. Pierwszy dzień poświęcony był w całości autorce i jej biografii. Uczniowie poznali kilka ciekawostek o Finlandii, przeczytali komiks oraz opowiadanie o Tove Jansson, z których dowiedzieli się o rodzinie autorki, jej zainteresowaniach i talentach.

Kolejnym etapem było uzupełnienie Lekturników, a w nich metryczki książki, podanie wszystkich bohaterów, poznanie ich cech charakteru. Uczniowie napisali plan wydarzeń, według którego wspólnie opowiadali przygody głównego bohatera – Muminka.

W klasie powstał zimowy kącik, gdzie etapami pojawiała Dolina Muminków. W grupach zostały wykonane domki Muminków, a z plasteliny uczniowie ulepili bohaterów.

W ramach EKO zadań wielkie postacie Muminka i Panny Migotki zostały wyklejone ścinkami z niszczarki biurowej. Uczniowie stworzyli również piękne lodowe witraże oraz zrobili sztuczny śnieg z pianki do golenia i sody oczyszczonej.

Na zakończenie każdy uczeń przygotował krótki dialog i rekwizyty do teatrzyku cieni. Wszystkim lektura bardzo się podobała. Przed nami już ostatni – trzeci moduł i kolejny nowy tytuł.

mala_chmurka2 mala_chmurka3

mala_chmurka4 mala_chmurka5