DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Aleksandra Gajewska Kuna, Zbigniew Tomczyk

logo

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada we wtorek - 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Wydarzenie szybko zyskało wielu zwolenników i obecnie swoim zasięgiem obejmuje państwa z całego świata.  Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom DBI towarzyszą liczne wydarzenia (m.in. kampanie informacyjne, konkursy, webinaria, konferencje),   które dążą do podniesienia świadomości i upowszechnienia wiedzy o problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Konsekwencje zagrożeń w Internecie i sposoby ich unikania

Staraj się do zamieszczonych na stronach WWW informacji nie podchodzić bezkrytycznie. Jak już wiesz, każdy internauta jest narażony na kontakt z treściami zamieszczanymi na stronach WWW, z którymi nie chciałby mieć do czynienia, np.:

• treści nawołujące do przemocy,
  • treści nawołujące popełniania przestępstw,
  • treści pochwalające dyskryminację rasową.

Innego rodzaju zagrożeniem dla ciebie ze strony przestępców korzystających z Internetu, to możliwość nawiązania kontaktu z oszustami i naciągaczami. Pamiętaj, że Internet to miejsce często wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem. Nawiązując kontakt za pośrednictwem Internetu możesz stać się uczestnikiem zdarzeń mających niemiłe konsekwencje prawne. Mogą one mieć związek:

• z nielegalną wymianą plików muzycznych,
  • z pobieraniem nielegalnego oprogramowania,
  • z rozsyłaniem wirusów.

Oto trzy rady, do których powinieneś się stosować.

1. Jeśli planujesz spotkanie z kimś, kogo znasz z Internetu, to powiedz o tym rodzicom.
  2. Jeśli otrzymasz informację wprawiającą cię w zakłopotanie, to powiedz o tym swoim bliskim.
  3. Bądź ostrożny wobec tych, którzy zbyt dużo chcą się dowiedzieć o tobie (np. poznać twoje nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania).

Zapamiętaj!

• Zbyt częste korzystanie z Internetu może spowodować uzależnienie od niego. W rezultacie możesz zaniedbać naukę i zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyjaźni.
  • Zainstaluj na komputerze program antywirusowy.
  • Stosuj trudne do odgadnięcia hasła.
  • W związku z zagrożeniami w sieci bądź ostrożny i nie podawaj wszystkich informacji o sobie oraz nie wysyłaj swoich zdjęć.
  • Podczas przeglądania stron internetowych możesz spotkać się z próbami nawiązania kontaktu z tobą przez osobę podającą się za kogoś innego.
  • Jeśli jesteś w niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 116 111 - jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki - epodreczniki.pl