100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Natalia Maciak (3A), Cezary Petryka (3A)
Piotr Pietrzak

Wyjątkowa, setna rocznica odzyskania niepodległości, rozpoczęła się w tym roku od spaceru na rynek, gdzie uczniowie (nie tylko naszej szkoły) zaśpiewali wspólnie hymn państwowy. Po powrocie do szkoły, na sali gimnastycznej, rozpoczęło się przedstawienie o tym, jak uczniowie przygotowują się do... przedstawienia z okazji święta Niepodległości.

Niestety, jak to w szkole bywa, uczniowie pogubili swoje teksty, więc pozostała im tylko improwizacja. Na domiar złego, na scenie pojawili się (na skutek pomyłki), młodsi koledzy gimnazjalistów z klasy szóstej, którzy nie ułatwili zadania występującym.

Improwizacja okazała się jednak całkiem udana (jak to w szkole bywa...), dlatego, choć nic na to nie wskazywało, widzowie dowiedzieli się, czym jest patriotyzm, co działo się przed pamiętnym, 1918 rokiem (powstania, rusyfikacja, zesłania…) oraz komu zawdzięczamy niepodległość.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie klasy 3F(gim) oraz 6c, przygotowani przez p. Piotra Pietrzaka i p. Agnieszkę Jaworską.

Scenariusz: Piotr Pietrzak
Scenografia i dekoracje: Agnieszka Jaworska i Marta Wojsa
Muzyka: Magdalena Brzozowska oraz chór szkolny.

Miłym i ważnym akcentem naszej szkolnej uroczystości była wizyta członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Warka", którzy zaprezentowali umundurowanie oraz broń z okresu I i II wojny światowej.