"DEUTSCHLAND IM KOFFER"

Magdalena Bucior-Długokęcka

W listopadzie uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w nietypowej i ciekawej lekcji krajoznawczej. Odwiedzili wystawę „Deutschland im Koffer” czyli „Niemcy w walizce” zorganizowaną w Liceum Ogólnokształcącym przez panią Urszulę Jaworską we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie.
      Ta niekonwencjonalna ekspozycja składająca się z dwóch ogromnych walizek, pozwoliła uczniom w aktywny sposób, za pomocą wszystkich zmysłów poznać język, geografię, kulturę, tradycje i zwyczaje sąsiadów z zachodniej granicy.
      Uczniowie z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przeszukiwali kolejne zakamarki w walizkach: szuflady, mapy, segregatory, karty obrazkowe, kule śniegowe z postaciami z bajek. Podczas dobrej zabawy znajdowali zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec m.in.: skąd pochodzą nazwy HARIBO, ADIDAS i MERCEDES, ile kawy pije rocznie przeciętny Niemiec, jakie auto kupuje najczęściej, jakie potrawy czy cechy charakteru są typowo niemieckie oraz wiele, wiele innych. Zwiedzający przekonali się również, że język niemiecki nie jest taki trudny. Fragmenty filmów i miłosne pieśni pokazywały, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. Mimo, iż wiele informacji było zapisanych w języku obcym, uczniowie nie mieli trudności z odnalezieniem właściwych odpowiedzi.
      Charakter wystawy zapewniał dobrą zabawę połączoną z nauką zarówno uczniom znającym język niemiecki, jak i też tym wszystkich, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z językiem niemieckim. Wychowankowie chwalą się teraz wiadomościami i poszukują nowych nowinek na temat Niemiec. Ciekawe czego się od nich dowiemy? A może nawet stworzymy własną walizkę? :-)

n w walizce n w walizce n w walizce n w walizce